Czy 5G w telefonie ma sens?

Elektronika,Telefony

Technologia i telefony 5G to już nie zapowiedź nadchodzącej przyszłości, ale realna oferta pojawiająca się na rynku. Nawet w modelach ze średniej półki można spotkać to rozwiązanie – powstała nawet specjalna linia procesorów Snapdragon serii 7, skierowana głównie do “średniaków”, która wspiera ten rodzaj łączności. Czy faktycznie warto dopłacać do urządzeń obsługujących 5G? Komu może się to opłacić?

 

Co to jest 5G w telefonie?


Co to jest 5G w telefonie? To nic innego niż kolejna z częstotliwości stosowana do przesyłania danych. Jest ona bezpośrednim następcą LTE (4G), zapewniającą nawet 60-krotnie wyższą przepustowość danych i wielokrotnie wyższą od łączy światłowodowych. Sieć 5G wykorzystuje zarówno takie same, jak i odrębne od LTE częstotliwości, chociaż najczęściej wykorzystywana jest 2100 mHz.

Z uwagi na swoją charakterystykę fale ultrakrótkie wymagają ogromnej liczby nadajników, co zauważyć można głównie w miastach, a pierwotnie wyposażone w odbiorniki telefony miały zauważalny dodatkowy moduł, na szczęście dzisiaj udało się go zredukować do takich rozmiarów, że moduł 5G mieści się w nawet najbardziej kompaktowych konstrukcjach.

 

Telefon z 5G czy warto?

Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej telefonów obsługujących technologię 5G – również wśród modeli ze średniej półki cenowej. Czy więc warto kierować się tym kryterium przy wyborze urządzenia? Dużo zależy od tego, w jaki sposób i jak długo zamierzasz używać swój smartfon. Jeśli Twoja perspektywa to 2-3 lata, a nawet więcej, to bez wątpienia telefony 5G mogą być dobrym wyborem – w tym czasie rozwiązania związane z Internetem rzeczy (Internet of things), czyli jedną z wprowadzanych w związku z 5G nowości, powinny stać się powszechne i przekładać się na możliwość pełniejszego wykorzystania potencjału urządzenia i samej sieci.

Najprawdopodobniej w najbliższym czasie czeka nas wzrost popularności rzeczywistości wirtualnej, dla której szybkie łącze internetowe z niezauważalnymi opóźnieniami będzie kluczowe. Jeśli jesteś miłośnikiem nowinek technologicznych, to najprawdopodobniej już dzisiaj zachwycą się szybkości internetu oferowane przez telefon z obsługą sieci nowej generacji – ponad 600 Mb/s pobierania robi wrażenie na każdym. Już dzisiaj w zasięgu tej łączności jest ponad 17 milionów Polaków.

Z drugiej strony nie brakuje osób, które nie zamierzają zbytnio przywiązywać się do swoich urządzeń, ponieważ np. mają w zwyczaju co roku wymieniać je na nowsze. Wielu użytkowników nie jest szczególnie zainteresowanych nowinkami technologicznymi, a smartfon traktują jako urządzenie, które ma po prostu wydajnie działać. Nie oszukujmy się – przez najbliższe lata nie zauważą oni wyraźnych przesłanek za dopłacaniem do urządzenia z 5G.

 

Czy warto kupić telefon 5G?

Zastanawiając się nad tym, czy warto kupić telefon 5G, należy wziąć pod uwagę swoje preferencje, oczekiwany czas korzystania z urządzenia czy sposób, w jaki będzie ono wykorzystywane. Jeśli nasz smartfon ma służyć głównie do przeglądania filmów online, wideorozmowów, nawigacji czy połączeń głosowe, najprawdopodobniej okaże się, że użytkownik nie będzie odczuwał znaczącej poprawy komfortu, korzystając ze swojego urządzenia.

Udostępnij :

Najnowsze Posty

Usługi Naprawy

Elita GSM Copyright © 2021. All rights reserved.